Lendit Blogi

Blogi pilt

Kinnisvara üürimine – mida arvestada üürnike valikul?Kinnisvara üürimine andmine on üks võimalikest passiivse sissetuleku allikatest, mis on teisi varaklasse arvestades madalamapoolse riskitasemega investeering. Hea tootlikkusega sobiva üürikinnisvara leidmine on "miljoni dollari küsimus", millele iga investor saab ainult ise vastata. Esmalt peab paika panema investeerimisteesi ja alles seejärel hakkama otsima teesile vastavat kinnisvaraobjekti. Järgnevalt annamegi põgusa ülevaate sellest, millega arvestada investeerimisteesi koostamisel.

 

Eeldame, et investoril on piisavalt ressurssi, et endale esimene üürikorter osta ja ta sooviks näiteks 7% tootlust teenida. Sellisel juhul võib tekkida küsimusi: mitmetoaline korter osta, kuhu kohta see osta, kas see võiks juba remonditud ja sisutatud olla, kas üürida see tubade kaupa välja jne... Rusikareegel on see, et mida vähem raha Sa kinnisvara ostmisele kulutad, seda parema tootluse saad. Ülejäänud osas peaks investor arvestama enda riskitaluvusega, tootluse sooviga, kinnisvara haldamise võimalustega ja vaba ajaga.

 

Kinnisvara üürimine - kasumi arvutus - Lendit rendi- ja üürikuulutuste portaal

 

Näiteks keskmises seisukorras ühetoalise korteri eest võib paremat tootlust saada kui samas seisukorras oleva kolmetoalise korteri eest. Oletame, et ühetoaline korter maksab Tallinnas kuskil magalarajoonis 60 000 eurot ning sarnases seisukorras kolmetoaline korter maksab 100 000 eurot. Samuti oletame, et ühetoalise üürihinnaks kujuneks 350 eurot/kuus ning kolmetoalisel 500 eurot/kuus. Antud näite pinnalt oleks ühetoalise korteri tootlus 7% ning kolmetoalisel 6%. Seevastu tuleb ka arvestada sellega, et kahetoalistele korteritele võib hoopis parem nõudlus olla, kuna see sobib nii paaridel kui ka üksi elavatel inimestele, mistõttu võib kahetoaliste korterite vakantsusperiood olla väiksem ning anda lõppkokkuvõttes parema tootluse.

 

Korteri tootlikuse arvutamise valem:
(korteri aastane üüritootlus x 12 kuud) / korteri kogumaksumus x 100 = tootluse %

 

Näide:
Korteri üürihind kuus on 500€, korteri maksumus koos remondi jm kuludega on 80 000€.

 

Tootlikuse protsendi arvutus:
(500€ x 12) / 80 000€ x 100 = 7.5%

 

Korteri asukoht ja hind käivad käsikäes, seepärast maksab kinnisvara prestiižemas rajoonis/linnas rohkem. See aga ei tähenda, et üürihinnad on seal kasvanud kinnisvarahindadega võrdeliselt. Suure tõenäosusega leiab parema tootlusega kinnisvara hoopis väiksemast linnast või mitte nii prestiižest asumist, sest kinnisvara hinnad on seal kordades madalamad, kuid üürihinnad võivad olla ainult sadakond eurot madalamad. Seega kui investor on natukene suurema riskitaluvusega, soovib suuremat tootlust ning on nõus ka linnast väljaspool toimetama, siis peaks ta vaatama mõne väiksema asula ning mitte nii populaarse elurajooni poole. Teiselt poolt tuleb arvestada ka plussidega, mis kaasnevad nö eliitrajooni ja suurlinna korteri ostmisega. Nimelt on sinna korterisse lihtsam üürnikku leida, kuna tahtjad on lihtsalt rohkem. Tõenäoliselt, kontingent, kes otsib kallimat üürikorterit on maksejõulisem ning paremal elujärjel, mis omakorda tähendab väiksemat vakantsust ning usaldusväärsemaid üürnikke. Lisaplussina saab veel välja tuua korteri likviidsuse ning võimaliku kinnisvara hinnakasvu, kui mõelda ka tulevikus korteri müügi peale.

 

Remonditud korter vs remonti vajav korter. Siin peaks investor peamiselt arvestama enda ehituskogemusega ning ajaga, mida ta soovib korterisse panustada. Remonti vajav korter koos korda tegemise ning sisustamine tuleb tõenäoliselt odavam, kui samaväärne valmis korter osta. Praeguseid ehitushindasid arvestades ei pruugi see ajutiselt nõnda olla, aga üldjoontes on see sedaviisi olnud. Juhul kui investoril on ehituskogumust, kontakte, kuldsed käed ning vaba aega tasuks tal osta remonti vajav korter ning korda teha, et paremat tootlust saada. Seevastu natukene passiivsemal investoril oleks kasulikum osta juba valmis korter, kuhu saab koheselt üürniku sisse lubada.

 

Loodame, et saime avardada natukene kinnisvara üürimisega tegeleva või peatselt algust tegeva investori ideedepagasit ning anda lähtepunkte, mida arvestada investeerimisteesi koostamisel. Kui sul on juba üürikinnisvara olemas või plaanid selle lähitulevikus soetada, oled oodatud kuulutama Lendit´i portaalil!

 

#rohelinemõtteviis #lendit #kinnisvaraüürimineKristjan Pikhof

11 Oct, 2021